Spawanie jest czynnością łączenia metalowych elementów za pomocą odpowiedniego materiału łączącego. Spawanie aluminium odbywa się z wykorzystaniem wielu gazów przystosowanych do spawania. Najczęściej używa się argonu oraz mieszanki argonu z helem. Natomiast podczas spawania gazowego używa się acetylenu z tlenem, ponieważ żąden gaz nie wytwarza tak wysokiej temperatury jak owa mieszanka.

 

 

Spawanie łukowe odbywa się przy pomocy elektrody. Między elektrodą wolframową, a elementami które spawamy wytwarza się łuk elektryczny, powodujący wysoką temperatura, dzięki której stopione zostają elementy spawane . Spawacz  trzyma elektrodę  w specjalnym uchwycie oraz drut. Spawanie nie jest łatwe, może wykonywać je tylko specjalistycznie przeszkolony spawacz który posiada odpowiednie certyfikaty oraz skończył kursy. Spawacz wykonuje np.  spawanie stali nierdzewnej w odpowiednim pomieszczeniu, oraz w odpowiednim ubraniu ochronnym zachowując przy tym należyte normy BHP.

Jak już wcześniej wspominaliśmy spawanie stali nierdzewnej polega na tym, że między elektrodą  a materiałem powstaje łuk wydzielający bardzo wysoką temperaturę. Pod wpływem tejże temperatury topią się krawędzie spawanych materiałów i umożliwiają połączenie.

 

Jak powinna być ubrana osoba wykonująca usługi spawalnicze?

Osoba wykonująca usługi spawalnicze musi posiadać odpowiednie ubranie, by nie ulec poparzeniu. Do koniecznego wyposażenia osoby spawającej należy zaliczyć okulary do spawania, specjalną osłonę twarzy ,obuwie do spawania, oraz fartuch chroniący przed iskrami. Natomiast park maszynowy, w którym znajduje się stanowisko pracy spawacza powinno być wentylowane oraz posiadać odpowiednio dużą powierzchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *