Łączenie elementów metalowych oraz elementów z tworzyw sztucznych nazywamy spawaniem. Powszechnie metodę, jaką jest spawanie wykorzystuje się do łączenia stali.

 

Spawanie stali nierdzewnej – w tym celu wykorzystywane jest spawanie elektrodą otuloną oraz materiał dodatkowy, który pod wpływem wysokiej temperatury jest stapiany wraz z materiałem, który chcemy zespawać.

 

Dodatkowy materiałem, o którym mowa wcześniej, nazywany jest elektrodą. Elektroda wypełnia lukę, która powstaje podczas spawania, w wyniku czego wytwarza się spoina. Istnieje wiele metod spawalniczych, jednak tylko kilka stosuje się najczęściej, w zależności od materiału, który chcemy połączyć. Do blach stosuje się spawanie gazowe, w przypadku kiedy grubość tego materiału nie przekracza granicy czterdziestu milimetrów. Kiedy grubość blachy dochodzi do 80mm, wtedy używa się metody spawalniczej za pomocą łuku elektrycznego. Jedną z najstarszych metod, wykorzystywaną do spawania stali nierdzewnej jest spawanie przy użyciu elektrod otulonych.

ZOBACZ TAKŻE NASZ ARTYKUŁ O OCHRONIE ZDROWIA PODCZAS SPAWANIA

Spawanie elektrodami otulonymi to metoda powszechnie uznawana za jedną z najpopularniejszych, a to za sprawą prostoty używanego wówczas sprzętu i uniwersalność tej metody spawalniczej. Przemysł naprawczy i konserwacyjny to gałęzie, gdzie metoda spawania elektrodami otulonymi jest dominująca. Nawet wzrost popularności metody spawania drutem rdzeniowym, SMAW (spawanie elektrodami otulonymi) pozostaje w szerokim użyciu w budowie konstrukcji stalowych i produkcji przemysłowej. SMAW stosuje się głównie w:

 

  • spawaniu stali,
  • spawaniu żelaza,
  • spawaniu stali nierdzewnej,
  • spawaniu stopów glinu,
  • spawaniu niklu,
  • spawaniu miedzi,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *