Jest jednym z najcenniejszych rodzajów metalu. Aluminium. Wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Z aluminium powstają samochodu, dekoracje, ale również bardzo skomplikowane konstrukcje. Tym co wyróżnia aluminium od konkurencji jest waga oraz wytrzymałość połączona z elastycznością. Aby jednak móc stworzyć złożone, wieloelementowe konstrukcje, należy do nich zastosować większą ilość elementów z aluminium. Jak należy je łączyć ze sobą? Które metody dają najlepsze rezultaty? Oczywiście będzie to spawanie aluminium.

 

Czym się różni spawanie aluminium od innych gatunków stali?

 

 

Przede wszystkim tym, że spawanie aluminium, jak również spawanie stali nierdzewnej zagrożone jest wytrącaniem się niepotrzebnych związków. Są to tak zwane tlenki. Ich obecność w spawie jest bardzo niepożądana, ponieważ osłabiają one jego wytrzymałość, grożąc narażeniem stabilności całej konstrukcji. Jak nie dopuścić do wytrącania się tych zanieczyszczeń? Przede wszystkim nie można dopuścić do tego, aby spawane materiały miały kontakt z tlenem, obecnym w powietrzu atmosferycznym. W tym celu stosuje się specjalistyczne osłony gazowe. Zapewniają one odpowiednie warunki do spawania, zabezpieczając spoiny przed zanieczyszczeniami. Gaz szlachetny, idealnie czysty to np. argon. Jest on przechowywany w specjalnych, wysokich butlach pod ciśnieniem. Ze względu na wysokie ceny kupna gazów szlachetnych, spawanie nierdzewki oraz spawanie aluminium nie należy do najtańszych usług spawalniczych. Jest ono jednak niezastąpione wszędzie tam, gdzie zależy klientowi na stworzeniu trwałej i estetycznie wyglądającej konstrukcji – balustrady balkonowej lub szkieletu wiaty ogrodowej.

 

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę ze spawaniem, z pewnością zechcesz korzystać z usług spawalniczych. Wybierając je pamiętaj aby sprawdzić kwalifikacje zakładu. Zadaj pytanie o to, w osłonach jakich gazów wykonują spawanie aluminium. Jeżeli usłysz że jest to argon lub hel, możesz spokojnie zaufać takim wykonawcom – znają się na rzeczy!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *