Aluminium jest jednym z tych materiałów, który spawa się idealnie. Istnieje wiele metod spawania aluminium, ale tak naprawdę wykorzystuje się jedynie kilka. Reakcja tlenu z metalem i powstający w tym samym czasie i szybko tlenek to kluczowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas spawania aluminium. Pamiętając o twardości tlenku i jego wysokiej temperaturze topnienia można łatwo narazić się na wady spoiny.

 

Kolejnym ryzykiem na jakie trzeba zwrócić uwagę są pory.  W powietrzu mamy do czynienia z wilgocią i zanieczyszczeniami metalu, z których wydziela się wodór. Ten z kolei niezwykle łatwo ulega rozpuszczaniu w stopionym aluminium, natomiast w materiale zakrzepniętym – prawie wcale. W procesie krzepnięcia wodór jest wydzielany w formie bąbelków gazu, a te mogą doprowadzić do porowatości, zatrzymując się w metalu, który stygnie.

 

Montaż tuż po spawaniu

 

MIG i TIG to współczesne metody spawania łukowego w osłonie gazu, które dominują we współczesnej branży spawalniczej. Wykorzystując te metody spawania aluminium wykorzystuje się hel oraz argon. Nazywamy je gazami obojętnymi, a więc nie wchodzą one w związku chemiczne z innymi pierwiastkami. Kiedy spawany aluminium o sporej grubości lub wtedy, gdy spawa się spoiny pachwinowe, które wymagają wysokiego stopnia wnikania wykorzystuje się metodę MIG używając mieszanki helu oraz argonu. Jak powszechnie wiadomo, aluminium łatwo ulega wtrąceniu w postaci wodoru oraz tlenku glinu. Z tego właśnie powodu gaz osłonowy musi charakteryzować się czystością w stopniu przekraczającym 99,5%. Jego zadaniem, wyłączając wytwarzanie łuku elektrycznego jest chłodzenie elektrody.

 

Przeczytaj także wpis o spawaniu

 

Jeśli chcemy spawać cieńsze materiały metodą MIG, która powszechnie używana jest do spawania grubości od 1mm wzwyż można wykorzystać hak pulsujący. W tym przypadku dodaje się spoiwo (drut) wykorzystując uchwyt elektrodowy. Spawanie aluminium za pomocą elektrody wolframowej – metoda TIG, cechuje się możliwością spawania materiałów nawet poniżej jednego milimetra wykorzystując gazy osłonowe obojętne.

Dodaj komentarz