Aluminium jest jednym z tych materiałów, który spawa się idealnie. Istnieje wiele metod spawania aluminium, ale tak naprawdę wykorzystuje się jedynie kilka. Reakcja tlenu z metalem i powstający w tym samym czasie i szybko tlenek to kluczowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas spawania aluminium. Pamiętając o twardości tlenku i jego wysokiej temperaturze topnienia można łatwo narazić się na wady spoiny.

 

Kolejnym ryzykiem na jakie trzeba zwrócić uwagę są pory.  W powietrzu mamy do czynienia z wilgocią i zanieczyszczeniami metalu, z których wydziela się wodór. Ten z kolei niezwykle łatwo ulega rozpuszczaniu w stopionym aluminium, natomiast w materiale zakrzepniętym – prawie wcale. W procesie krzepnięcia wodór jest wydzielany w formie bąbelków gazu, a te mogą doprowadzić do porowatości, zatrzymując się w metalu, który stygnie.

 

Montaż tuż po spawaniu

 

MIG i TIG to współczesne metody spawania łukowego w osłonie gazu, które dominują we współczesnej branży spawalniczej. Wykorzystując te metody spawania aluminium wykorzystuje się hel oraz argon. Nazywamy je gazami obojętnymi, a więc nie wchodzą one w związku chemiczne z innymi pierwiastkami. Kiedy spawany aluminium o sporej grubości lub wtedy, gdy spawa się spoiny pachwinowe, które wymagają wysokiego stopnia wnikania wykorzystuje się metodę MIG używając mieszanki helu oraz argonu. Jak powszechnie wiadomo, aluminium łatwo ulega wtrąceniu w postaci wodoru oraz tlenku glinu. Z tego właśnie powodu gaz osłonowy musi charakteryzować się czystością w stopniu przekraczającym 99,5%. Jego zadaniem, wyłączając wytwarzanie łuku elektrycznego jest chłodzenie elektrody.

 

Przeczytaj także wpis o spawaniu

 

Jeśli chcemy spawać cieńsze materiały metodą MIG, która powszechnie używana jest do spawania grubości od 1mm wzwyż można wykorzystać hak pulsujący. W tym przypadku dodaje się spoiwo (drut) wykorzystując uchwyt elektrodowy. Spawanie aluminium za pomocą elektrody wolframowej – metoda TIG, cechuje się możliwością spawania materiałów nawet poniżej jednego milimetra wykorzystując gazy osłonowe obojętne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *